Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wymiana polsko-niemiecka

Utworzono dnia 29.09.2019, 17:06

Uczennice klasy VIII Szkoły Podstawowej w Gniewkówcu: Amelka, Klaudia i Nikola gościły  w swoich domach przyjaciół z Niemiec – z okolic Hamburga.

Wszystko to w  ramach projektu "Miejsca historii polsko-niemieckiej". Uczestniczyły one w wymianie uczniów z Polski i Niemiec. Dzięki nauczycielce języka niemieckiego –mgr Justynie Koszowskiej, mogły uczestniczyć w tym projekcie. Oprócz naszej szkoły w wymianie brali udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 14 oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej Jagiellonka w Inowrocławiu.

 W pierwszych dniach pobytu niemieckich gości w Polsce odbył się kilkudniowy wyjazd do Gdańska, Malborka i Sztutowa.  Młodzież zgodnie  z tematem projektu odwiedziła miejsca szczególnie związane z historią naszych dwóch narodów, między innymi odwiedzili "Centrum Solidarności Europejskiej" w Gdańsku i Zamek w Malborku. Szczególnie w pamięci zapadły im warsztaty w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym w Sztutowie.

Podczas pobytu w Inowrocławiu wzięli udział w grze miejskiej w Solankach. Tam rozwiązywali zagadki oraz uczyli się popularnego w ostatnim czasie tańca, tzw. „belgijki”.

Ostatnie popołudnie spędzili w Gniewkówcu. Tutaj w świetlicy wiejskiej spotkali się członkami zespołu folklorystycznego "Złotniczanki". Było to dla nich niesamowite spotkanie. Za piękny występ pod kierunkiem p. Iwony Szczepańskiej podziękowali gromkimi brawami. Wieczór umiliła im przygotowana przez tutejszą młodzież  pod kierunkiem nauczycieli pizza domowa i ognisko, przy którym mogli upiec kiełbaski. Zaprezentowali też taniec integracyjny „belgijkę”.

Niestety wszystko ma swój kres i w piątek w „morzu”  wylanych łez nastąpiło pożegnanie. W maju przyszłego roku nasi uczniowie odwiedzą swoich niemieckich kolegów i koleżanki. Już  z utęsknieniem czekają na wyjazd.

 

Zdjęcia zaczerpnięto ze zbiorów SP w Gniewkówcu i NSP Jagiellonka

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2023
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Szukaj nas na